Szkiełkowanie

Wśród technik czyszczenia strumieniowo – ściernego znajdziemy takie, które wykazują się stosunkowo wysoką inwazyjnością w czyszczoną powierzchnię, jak i takie, które są wręcz delikatne, ale bardzo skuteczne w określonych okolicznościach.

Co to jest szkiełkowanie i na czym polega?

Szkiełkowanie jest to taki proces obróbki powierzchni, w czasie którego stosuje się granulat szklany lub kulki wykonane ze szkła sodowego. Szkiełkowanie ma na celu usuniecie z powierzchni różnego rodzaju efektów korozji i zabrudzeń – chociaż część z nich lepiej jest usunąć innymi metodami, by przyspieszyć proces szkiełkowania i obniżyć jego koszty. Dotyczy to między innymi substancji tłustych, jak oleje, smary, które akurat w tym procesie mogą być problematyczne do usunięcia. W tym celu przed szkiełkowaniem można np. zastosować piaskowanie.
W zależności od rodzaju zastosowanego ścierniwa możemy uzyskać powierzchnię wyjątkowo mocno błyszczącą lub też lekko matową. Za szczególnie atrakcyjne uznaje się lekko satynowe wykończenie, które nadaje powierzchni szlachetności.

Szkiełkowanie to bardzo skuteczna metoda stosowana do obróbki powierzchniowej:

– aluminium,

– stali kwasoodpornej,

– metali kolorowych.

Ścierniwem używanym w tej metodzie jest granulat szklany (stąd nazwa). Wytwarzany jest w procesie kruszenia czystego, specjalnie przygotowanego szkła sodowego. W zależności od potrzeb, w wyniku szkiełkowania można uzyskać efekt satyny lub połysku. Szkiełkowanie jest procesem bardzo delikatnym, dlatego można go stosować do elementów łatwo łamliwych, lub takich które mają cienkie ściany.

Granulat szklany jest ścierniwem bardzo ekologicznym i nie zawiera metali ciężkich.

Co daje szkiełkowanie?

Co ciekawe, dzięki szkiełkowaniu nie tylko oczyszczamy powierzchnię, ale również ją wzmacniamy. Uderzenia szklanych kulek powodują bowiem zwiększenie naprężeń na powierzchni obrabianego materiału, co wzmacnia ją i powoduje zmniejszone osadzanie się na niej zabrudzeń.

Powstały podczas szkiełkowania estetyczny wygląd powierzchni jest jedną z cech, które wielokrotnie właśnie za tą metodą przemawiają. Szkiełkowanie można przeprowadzić również przed pokryciem powierzchni powłokami (np. niklowaniem).

Z uwagi na charakterystyczne właściwości ścierniwa szkiełkowanie polecane jest do powierzchni delikatnych, o cienkich ściankach, które w czasie innych metod obróbki strumieniowo – ściernej mogłyby być nadwyrężone czy uszkodzone.

Stąd też szkiełkujemy najczęściej aluminium, stal nierdzewną, metale nieżelazne (kolorowe), z kolei np. przy obróbce żeliwa szkiełkowanie nie jest polecane.

Piaskowanie szkłem?

Klienci pytają nas czasami, czy wykonujemy piaskowanie szkłem. I tak – i nie. Wykonujemy szkiełkowanie, które ze względu na inny rodzaj ścierniwa nie powinno być nazywane piaskowaniem szkłem. Faktycznie jednak zasada działania jest podobna i tego typu potoczne nazewnictwo nie jest niczym niezwykłym.

Szkiełkowanie stali nierdzewnej

Struktura i faktura stali nierdzewnej sprawia, że ten materiał bardzo dobrze poddaje się szkiełkowaniu. Stal w tym procesie jest wzmacniana powierzchniowo, poprawia się jej odporność na korozję naprężeniową i zmęczenie korozyjne. Nie bez znaczenia jest także bardzo atrakcyjny wizualnie efekt satyny lub połysku, który możemy osiągnąć dzięki szkiełkowaniu stali. Tak więc proces ten zarówno odnawia powierzchnię, jaki podnosi jej parametry mechaniczne.

Szkiełkowanie aluminium

Stopy aluminium podatne są na ścieranie erozyjne, więc właśnie wybór szkiełkowania jest często najwłaściwszą metodą obróbki powierzchni. Jako metoda nieinwazyjna szkiełkowanie nie ingeruje w powierzchnię wykonaną z aluminium, a jedynie odświeża ją, czyści, przywraca do stanu świetności. Utwardzanie aluminium szkiełkowaniem powoduje, że mikro pory na powierzchni są zamykane, przez co jest ona mniej podatna na zabrudzenia i działanie czynników zewnętrznych.

Ścierniwo do szkiełkowania

Jako ścierniwo do szkiełkowania wykorzystuje się kulki szklane lub granulat. W obu przypadkach mogą mieć one różną frakcję, dobór której zależny jest między innymi od rodzaju i stanu obrabianej powierzchni.
Różny jest też efekt, jaki może wywoływać dane ścierniwo. Szkiełkowanie za pomocą kulek szklanych do piaskowania daje powierzchnię mocno błyszczącą, a jeśli użyjemy granulatu, który ma ostre krawędzie, to możemy uzyskać efekt eleganckiej satyny.

Szkiełkowanie – jaka cena?

Wykonujemy usługę szkiełkowania na różnych materiałach i różnej wielkości powierzchniach. Aby uzyskać precyzyjną informację na temat cennika szkiełkowania aluminium, stali czy innych powierzchni, prosimy o kontakt z działem handlowym pod numerem telefonu 504 769 394.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©SANDSHOT / LASERSHOT Sp. z o.o. | Polityka prywatności