Piaskowanie przemysłowe

Sandshot zajmuje się profesjonalnym piaskowaniem powierzchni, maszyn oraz elementów. Usługę świadczymy mobilnie na terenie całego kraju. Nasi specjaliści sprostają każdemu wyzwaniu dzięki doświadczeniu oraz wykorzystaniu wysokiej klasy wydajnego sprzętu czyszczącego.

Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie pytania. Doradzimy i pomożemy w doborze optymalnej usługi czyszczenia do Państwa potrzeb. W celu uzyskania dokładnej wyceny prosimy o użycie formularza w zakładce kontakt.

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych metod czyszczenia strumieniowo – ściernego. Z samej definicji widać więc, że w procesie używany jest strumień sprężonego powietrza i/lub cieczy (hydropiaskowanie) oraz materiał ścierny. Sam proces nie jest niczym nowym – został opatentowany ponad półtorej wieku temu i od tej pory piaskowanie przemysłowe jest wykorzystywane na szeroką skalę. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość, z jaką można usunąć zanieczyszczenia, zabrudzenia czy efekty korozji czy oznaki upływającego czasu.

Piaskowanie, chociaż kojarzone głównie z urządzeniami wykonanymi z żelaza, stali czy stopów metali, może być wykorzystywane także z innymi materiałami. Wskazać tu możemy powierzchnie wykonane z drewna, plastiku, betonu, cegły. Oczywiście nie w każdym przypadku to piaskowanie będzie polecaną przez nas metodą usuwania zabrudzeń i bardziej skuteczne albo bezpieczne będą inne metody strumieniowo – ścierne (np. sodowanie) lub metody nieinwazyjne (np. czyszczenie suchym lodem), w tym wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, jak czyszczenie laserowe.

Wszystko o piaskowaniu

Piaskowanie bywa często porównywalne do szlifowania i faktycznie są to procesy bardzo podobne. W obu przypadkach prowadzą do nadania powierzchni gładkości, przy czym zwróćmy uwagę, że nierzadko nie będzie to gładkość idealna, czyli piaskowanie na tak zwane lustro. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim celu decydujemy się na usługę piaskowania przemysłowego.

W zależności od użytego ciśnienia strumienia i wykorzystanego ścierniwa możemy uzyskiwać powierzchnię zarówno gładką, jak i tylko lekko zmatowioną. To ostatnie rozwiązanie stosowane jest np. w celu piaskowania przed malowaniem, gdy chcemy tylko usunąć zabrudzenia i odspajające się fragmenty powłoki oraz zmatowić ją.

Dobór odpowiedniej techniki piaskowania zależy więc od tego, jaką klasę czystości, definiowaną przez normę PN-ISO 8501-1, chcemy osiągnąć. Największej staranności wymaga uzyskanie klasy SA 3, natomiast piaskowanie zgrubne wykorzystamy by osiągnąć klasę SA 1. Oczywiście nasi pracownicy, oraz posiadany park maszynowy, umożliwia osiągnięcie każdego z tych stopni czystości, jeśli pozwala na to stan i rodzaj powierzchni.

Jakie ścierniwo do piaskowania? Czym piaskować?

W strumieniowo – ściernych metodach czyszczenia wykorzystuje się różnego rodzaju ścierniwa. Od tradycyjnego piasku przez kulki szklane, metalowe czy nawet organiczne (skorupki orzechów). Ich odpowiedni dobór pozwala na uzyskanie optymalnego efektu i odpowiada za skuteczność oraz czas całego procesu technologicznego. W zależności od wybranej metody i użytego strumienia powietrze/woda (piaskowanie, hydropiaskowanie) można stosować ścierniwa o różnej granulacji i twardości. Granulat do piaskowania dobiera się także biorąc pod uwagę wydajność używanej piaskarki (piaszczarki) oraz efekt, jaki piaskowanie wywiera na powierzchnię.

Dla wymagających powierzchni, rekomendowaną metodą czyszczenia może okazać się czyszczenie laserowe.

Najbardziej uniwersalnym ścierniwem jest piasek kwarcowy, używany do piaskowania na mokro (hydropiaskowania) lub w zamkniętych komorach. Z uwagi na pylenie piaskowanie piaskiem kwarcowym podlega odpowiednim restrykcjom wynikającym z przepisów BHP. Dużo delikatniejszym ścierniwem (o niższej twardości w skali Mohsa) jest soda, którą wykorzystujemy przy czyszczeniu powierzchni przez sodowanie. Na drugim biegunie stoją ścierniwa skrawne, które już w wyraźny sposób wpływają na powierzchnię obrabianego materiału, a użyte nieumiejętnie mogą go zniszczyć (jak np. korund). W zależności więc od tego, czy np. usuwamy grubą warstwę rdzy, piaskujemy felgi czy korzystamy z czyszczenia piaskiem by zmatowić halę fabryczną przed malowaniem, użyjemy innego granulatu do piaskowania. Efekt chropowatości czy nawet skrawny mogą być celowo wybrane, np. przy postarzaniu jakiejś powierzchni. Oczywiście nasi pracownicy dobrze wiedzą, czym piaskować drewno, jakim czyścić skorodowane instalacje przemysłowe i jakie wybrać ścierniwo do piaskowania aluminium.

Zalety i wady usługi piaskowania

Zaletą piaskowania jest bez wątpienia szybkość całego procesu i jego uniwersalność. Może być stosowany na wielu powierzchniach, a im są one większe lub bardziej nieregularne, tym przewaga piaskowania nad szlifowaniem ręcznym czy z użyciem elektronarzędzi jest widoczniejsza. Stąd też wykonujemy usuwanie rdzy piaskiem, czyszczenie piaskiem kostki brukowanej, elewacji domów, ogrodzeń, instalacji przemysłowych.

Wadą, wynikającą z samej istoty procesu technologicznego, jest inwazyjny charakter piasku, stąd nie do każdej powierzchni może być ono stosowane. Piaskowanie drewna, starych murów, powierzchni wykonanych z delikatnych materiałów, nie zawsze będzie przez nas polecane. Nasza firma oferuje szeroki zakres usług, specjaliści pomogą dobrać najlepszą metodę czyszczącą do okoliczności.

 

W razie wątpliwości chętnie doradzimy w wyborze optymalnego sposobu czyszczenia dla danej powierzchni. Polecamy też nasz poradnik o tym jaki rodzaj czyszczenia wybrać.

 

Ile trwa piaskowanie? Ile kosztuje?

Zarówno czas jak i cena piaskowania zależne są od materiału, który ma być czyszczony piaskiem i od efektu, który chcemy osiągnąć. Wpływa to bowiem na rodzaj użytego ścierniwa (i jego koszt) oraz czas samego procesu. Do wyceny musimy też wiedzieć, jaki jest charakter zabrudzeń (korozja, wykwity, farba itd.) oraz powierzchnia, na której mamy wykonać czyszczenie piaskowaniem. Ciekawostką jest, że piaskowanie opatentował Benjamin Chew Tilghman,  18 października 1870 roku w Stanach Zjednoczonych.  

 

 


Sodowanie

W tej technologii czyściwem jest soda oczyszczona (NaHCO3), bez żadnych innych substancji chemicznych.

W przeciwieństwie do innych ścierniw, soda charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem dla powierzchni,
z tego powodu można nią czyścić na przykład:

– elementy z tworzyw sztucznych i plastiku (np.: matowienie soczewek lamp oświetleniowych),

– konstrukcje drewniane (domy mieszkalne, wiaty),

– konstrukcje aluminiowe.

Warto również zaznaczyć,  że korzystając z tego rodzaju ścierniwa, nie trzeba wykonywać dodatkowych zabezpieczeń otaczających nas elementów zabudowy. W ten sposób unikamy czasochłonnej procedury zabezpieczania i sprzątania (niższe koszty, krótszy czas realizacji).

Soda jest w pełni bezpieczna dla człowieka i środowiska naturalnego.

 

Sodowanie powierzchni

Czyszczenie metodą sodowania to technologia, która powstała w latach 80. ubiegłego wieku w USA. Wtedy to, chcąc oczyścić symbol Stanów Zjednoczonych, czyli Statuę Wolności, poszukiwano szybkiego i bezpiecznego dla powierzchni sposobu. Udało się to właśnie dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej (NaHCO3), a metoda sodowania z powodzeniem stosowana jest po dziś dzień w przemyśle, do czyszczenia, odnawiania, ale też postarzania różnych powierzchni.

Co to jest sodowanie?

Sodowanie jest strumieniowo-ścierną metodą czyszczenia. Jednakże w odróżnieniu od wielu ścierniw, soda jest na tyle przyjazna dla powierzchni, że sodowanie nazywane jest metodą bezinwazyjną. Technologia sodowania polega na wyrzucie z dużą prędkością granulek sody oczyszczonej. Jest to substancja pochodzenia nieorganicznego, ale przyjazna dla środowiska i ulegająca biodegradacji. Nie jest aktywna chemicznie, więc nie wchodzi w reakcję z czyszczoną powierzchnią. Nie jest również toksyczna, więc sodowanie jest procesem bezpiecznym dla pracowników i otoczenia. Stąd zresztą popularność zastosowania sodowania dla przemysłu spożywczego. Z uwagi na małą twardość i gęstość granulek sody, w czasie sodowania wymagana jest wysoka prędkość strumienia, która nadaje granulatowi odpowiednią energię kinetyczną, dzięki której możliwe jest odspojenie zanieczyszczeń z powierzchni.

Czyszczenie metodą sodowania

Sodowanie jest nazywane metodą nieinwazyjną, ponieważ nie ingeruje bezpośrednio w powierzchnię czyszczonego obiektu. Podczas wyrzutu ścierniwa dochodzi do swoistego mikro wybuchu granulek sody, co prowadzi do odspojenia zanieczyszczeń czy zabrudzeń.
Z uwagi na niską twardość materiału ściernego sodowanie może być wykorzystane w wielu okolicznościach, gdy bardziej inwazyjne metody (jak piaskowanie) mogłyby uszkodzić powierzchnię. Czyszczenie przez sodowanie jest stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, do usuwania starych powłok zabezpieczających (jak lakiery) i usuwania efektów korozji (jak rdza, śniedź), do czyszczenia elewacji z farby i graffiti, do usuwania nalotów powstałych w wyniku zabrudzeń środowiskowych (jak smog, glony, porosty). Sodowanie wykorzystywane jest w budownictwie, motoryzacji (nie tylko do sodowania felg), można nim czyścić delikatne formy i elementy precyzyjne. Jest to metoda na tyle bezpieczna, że możliwe jest także sodowanie zabytków, przedmiotów muzealniczych, antyków. Sodowanie wykorzystywane jest podczas renowacji, ale może służyć także do postarzenia powierzchni, np. drewnianych. Za pomocą sodowania można usuwać z powierzchni smary, kleje, ale także zadymienia i okopcenia po pożarach czy zawilgocenie powierzchni po jej zalaniu.

Mobilne sodowanie

Sandshot oferuje usługi sodowania mobilnego, czyli przeprowadzanego na obiekcie bądź w terenie, według wskazań zamawiającego. Nasza ekipa może dojechać w zasadzie w każde miejsce, chociaż świadczymy głównie sodowanie w Krakowie i Małopolsce. Profesjonalny zespół odpowiednio przeszkolonych pracowników może przeprowadzić czyszczenie sodą w pomieszczeniach zamkniętych, otwartych oraz na zewnątrz. Odpowiednio zabezpieczamy miejsce świadczenia usługi, o ile jest to konieczne. Ponieważ soda jest biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska, to sodowanie nie powoduje nadmiernych zanieczyszczeń, pozostałości ścierniwa z czyszczonej powierzchni wystarczy spłukać bieżącą wodą. W przypadku gdy soda pozostaje w szczelinach czy otworach na czyszczonej powierzchni, może być wypłukana strumieniem wody lub wydmuchana sprężonym powietrzem.

Sodowanie – cennik

W Sandshot sodowanie wyceniamy zawsze indywidualnie, w zależności od tego, czy jest prowadzone u nas w firmie, bezpośrednio u klienta, na zewnątrz czy w pomieszczeniu. Cena sodowania zależna jest także od rodzaju materiału oraz jego powierzchni. W celu uzyskania dokładnej wyceny sodowania prosimy o kontakt z naszym działem handlowym pod numerem telefonu 504 769 394.

Piaskowanie, sodowanie – co je różni?

Zasada działania sodowania i piaskowania jest podobna. Jednakże sodowanie jest nieinwazyjne, nie uszkodzi powierzchni, w określonych okolicznościach można przeprowadzić sodowanie aluminium, czyścić plastik, przedmioty delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ścierniwo rozpuszcza się w wodzie, nie zanieczyszcza miejsca w którym stosujemy tę metodę, nie generuje nadmiernego zapylenia.

 

 

 

Śrutowanie

W tej metodzie stosowanym ścierniwem jest śrut występujący w dwóch podstawowych konfiguracjach (oczywiście
nie jedynych), jako:

– śrut staliwny łamany,

– śrut staliwny okrągły.

Podstawowymi parametrami różnicującymi oba ścierniwa jest ich twardość i gęstość. 

Śrut łamany służy do:

– usuwania starych powłok ochronnych,

– usuwania zendry hutnicznej i walcowniczej,

– chropowacenia powierzchni metalowych przed malowaniem,

– czyszczenia odlewów staliwnych i żeliwnych.

Śrut staliwny okrągły służy przede wszystkim do:

– oczyszczania i wygładzania odlewów i wyrobów hutnicznych,

– usuwania zendry hutniczej z blach i kształtowników,

– usuwania ostrych krawędzi z wyrobów hutnicznych.

 

Śrutowanie powierzchni

Śrutowanie jest jedną z metod obróbki ściernej, stosowaną głównie do materiałów wykonanych ze stali i żelaza. Jest to metoda bardzo skuteczna, ale z uwagi na twardość zastosowanego czynnika ściernego ma swoje ograniczenia i nie w każdych okolicznościach może być stosowana.

Czym jest śrutowanie?

Śrutowanie jest metodą wykorzystującą do oczyszczania powierzchni materiał o wysokich właściwościach ściernych i dużej twardości. Jest on podawany na powierzchnię za pomocą strumienia powietrza, z wykorzystaniem komór i tuneli do śrutowania lub też śrutownic wirnikowych i turbinowych. Celem śrutowania jest zarówno wzmocnienie i uszlachetnienie powierzchni stalowej, jak też usuwanie starych powłok ochronnych, zendry czy rdzy. Z uwagi na wysoki stopień twardości materiału ściernego, śrutowanie można też wykorzystać do wygładzania odlewów hutniczych.

Śrut do piaskowania

Śrutowanie bywa popularnie nazywane piaskowaniem śrutem. Jest to pewne uproszczenie, ale faktycznie obie te metody różnią się głównie zastosowanym ścierniwem, a co za tym idzie samą technologią procesu. Metoda śrutownia stosowana jest najczęściej do obróbki ściernej dużych powierzchni, nie posiadających skomplikowanych kształtów i drobnych detali. Sam śrut do piaskowania jest też stosunkowo drogi, więc z powodów ekonomicznych konieczne jest zastosowanie mechanizmów i procedur odzyskiwania i separacji ścierniwa.

Śrut staliwny

Do śrutowania wykorzystuje się głównie nisko i wysokowęglowy śrut staliwny. Rozróżniamy jego dwa główne typy – śrut staliwny kulisty i łamany. Różnią się one sposobem zastosowania i efektem, jaki dają podczas czyszczenia powierzchni stalowych.

Kulisty śrut staliwny powstaje przez granulację surówki stalowej, co pozwala nadać mu okrągły kształt i uczynić z niego bardzo uniwersalne ścierniwo. Wykorzystuje się go głównie w śrutowniach wirnikowych i w komorach śrutowniczych. Śrutowanie śrutem kulistym stosowane jest się m.in. do:

Łamany śrut staliwny jest zaliczany do ścierniw ostrokrawędziowych, twardych. Jest więc bardzo agresywny w stosunku do obrabianego materiału, ale za to skuteczny przy swoich zastosowaniach. Z wykorzystaniem tego ścierniwa prowadzi się głównie śrutowanie w komorach i innych urządzeniach o zamkniętym obiegu ścierniwa.
Śrutowanie za pomocą śrutu łamanego przeprowadzane jest m.in. w celu:

Śrutowanie stali i konstrukcji stalowych

Z racji twardości ścierniwa, śrutowanie stosuje się głównie na powierzchniach metalowych i stalowych. Śrutowanie konstrukcji stalowych usuwa z nich zanieczyszczenia, rdzę, zgorzelinę czy stare powłoki ochronne. Materiał ulega wzmocnieniu, dzięki przekształceniu rozciągających naprężeń szczątkowych w ściskające, co zwiększa jego trwałość i odporność na obciążenia. Likwidowane są ogniska korozji a poddane śrutowaniu konstrukcje stalowe mogą być pokryte nowymi (lub pierwszymi) powłokami ochronnymi, których przyczepność i trwałość na tak przygotowanej powierzchni będzie większa. Oznacza to, że śrutowanie blach przed np. malowaniem proszkowym przedłuża ich żywotność i zmniejsza wpływ czynników zewnętrznych (np. atmosferycznych) na powłokę.

Śrutowanie aluminium

Z uwagi na plastyczność tego metalu nie wykonuje się śrutowania aluminium. Ta metoda jest zbyt agresywna, natomiast jako sprawdzony i bezpieczny sposób obróbki ściernej polecić możemy szkiełkowanie lub też wykorzystanie lasera czyszczącego

 

 

 

Szkiełkowanie

Wśród technik czyszczenia strumieniowo – ściernego znajdziemy takie, które wykazują się stosunkowo wysoką inwazyjnością w czyszczoną powierzchnię, jak i takie, które są wręcz delikatne, ale bardzo skuteczne w określonych okolicznościach.

Co to jest szkiełkowanie i na czym polega?

Szkiełkowanie jest to taki proces obróbki powierzchni, w czasie którego stosuje się granulat szklany lub kulki wykonane ze szkła sodowego. Szkiełkowanie ma na celu usuniecie z powierzchni różnego rodzaju efektów korozji i zabrudzeń – chociaż część z nich lepiej jest usunąć innymi metodami, by przyspieszyć proces szkiełkowania i obniżyć jego koszty. Dotyczy to między innymi substancji tłustych, jak oleje, smary, które akurat w tym procesie mogą być problematyczne do usunięcia. W tym celu przed szkiełkowaniem można np. zastosować piaskowanie.
W zależności od rodzaju zastosowanego ścierniwa możemy uzyskać powierzchnię wyjątkowo mocno błyszczącą lub też lekko matową. Za szczególnie atrakcyjne uznaje się lekko satynowe wykończenie, które nadaje powierzchni szlachetności.

Szkiełkowanie to bardzo skuteczna metoda stosowana do obróbki powierzchniowej:

– aluminium,

– stali kwasoodpornej,

– metali kolorowych.

Ścierniwem używanym w tej metodzie jest granulat szklany (stąd nazwa). Wytwarzany jest w procesie kruszenia czystego, specjalnie przygotowanego szkła sodowego. W zależności od potrzeb, w wyniku szkiełkowania można uzyskać efekt satyny lub połysku. Szkiełkowanie jest procesem bardzo delikatnym, dlatego można go stosować do elementów łatwo łamliwych, lub takich które mają cienkie ściany.

Granulat szklany jest ścierniwem bardzo ekologicznym i nie zawiera metali ciężkich.

Co daje szkiełkowanie?

Co ciekawe, dzięki szkiełkowaniu nie tylko oczyszczamy powierzchnię, ale również ją wzmacniamy. Uderzenia szklanych kulek powodują bowiem zwiększenie naprężeń na powierzchni obrabianego materiału, co wzmacnia ją i powoduje zmniejszone osadzanie się na niej zabrudzeń.

Powstały podczas szkiełkowania estetyczny wygląd powierzchni jest jedną z cech, które wielokrotnie właśnie za tą metodą przemawiają. Szkiełkowanie można przeprowadzić również przed pokryciem powierzchni powłokami (np. niklowaniem).

Z uwagi na charakterystyczne właściwości ścierniwa szkiełkowanie polecane jest do powierzchni delikatnych, o cienkich ściankach, które w czasie innych metod obróbki strumieniowo – ściernej mogłyby być nadwyrężone czy uszkodzone.

Stąd też szkiełkujemy najczęściej aluminium, stal nierdzewną, metale nieżelazne (kolorowe), z kolei np. przy obróbce żeliwa szkiełkowanie nie jest polecane.

Piaskowanie szkłem?

Klienci pytają nas czasami, czy wykonujemy piaskowanie szkłem. I tak – i nie. Wykonujemy szkiełkowanie, które ze względu na inny rodzaj ścierniwa nie powinno być nazywane piaskowaniem szkłem. Faktycznie jednak zasada działania jest podobna i tego typu potoczne nazewnictwo nie jest niczym niezwykłym.

Szkiełkowanie stali nierdzewnej

Struktura i faktura stali nierdzewnej sprawia, że ten materiał bardzo dobrze poddaje się szkiełkowaniu. Stal w tym procesie jest wzmacniana powierzchniowo, poprawia się jej odporność na korozję naprężeniową i zmęczenie korozyjne. Nie bez znaczenia jest także bardzo atrakcyjny wizualnie efekt satyny lub połysku, który możemy osiągnąć dzięki szkiełkowaniu stali. Tak więc proces ten zarówno odnawia powierzchnię, jaki podnosi jej parametry mechaniczne.

Szkiełkowanie aluminium

Stopy aluminium podatne są na ścieranie erozyjne, więc właśnie wybór szkiełkowania jest często najwłaściwszą metodą obróbki powierzchni. Jako metoda nieinwazyjna szkiełkowanie nie ingeruje w powierzchnię wykonaną z aluminium, a jedynie odświeża ją, czyści, przywraca do stanu świetności. Utwardzanie aluminium szkiełkowaniem powoduje, że mikro pory na powierzchni są zamykane, przez co jest ona mniej podatna na zabrudzenia i działanie czynników zewnętrznych.

Ścierniwo do szkiełkowania

Jako ścierniwo do szkiełkowania wykorzystuje się kulki szklane lub granulat. W obu przypadkach mogą mieć one różną frakcję, dobór której zależny jest między innymi od rodzaju i stanu obrabianej powierzchni.
Różny jest też efekt, jaki może wywoływać dane ścierniwo. Szkiełkowanie za pomocą kulek szklanych do piaskowania daje powierzchnię mocno błyszczącą, a jeśli użyjemy granulatu, który ma ostre krawędzie, to możemy uzyskać efekt eleganckiej satyny.

Szkiełkowanie – jaka cena?

Wykonujemy usługę szkiełkowania na różnych materiałach i różnej wielkości powierzchniach. Aby uzyskać precyzyjną informację na temat cennika szkiełkowania aluminium, stali czy innych powierzchni, prosimy o kontakt z działem handlowym pod numerem telefonu 504 769 394.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©SANDSHOT / LASERSHOT Sp. z o.o. | Polityka prywatności