Sandshot zajmuje się profesjonalnym piaskowaniem powierzchni, maszyn oraz elementów. Usługę świadczymy mobilnie na terenie całego kraju. Nasi specjaliści sprostają każdemu wyzwaniu dzięki doświadczeniu oraz wykorzystaniu wysokiej klasy wydajnego sprzętu czyszczącego.
Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie pytania. Doradzimy i pomożemy w doborze optymalnej usługi czyszczenia do Państwa potrzeb. W celu uzyskania dokładnej wyceny prosimy o użycie formularza w zakładce kontakt.
Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych metod czyszczenia strumieniowo – ściernego. Z samej definicji widać więc, że w procesie używany jest strumień sprężonego powietrza i/lub cieczy (hydropiaskowanie) oraz materiał ścierny. Sam proces nie jest niczym nowym – został opatentowany ponad półtorej wieku temu i od tej pory piaskowanie przemysłowe jest wykorzystywane na szeroką skalę. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość, z jaką można usunąć zanieczyszczenia, zabrudzenia czy efekty korozji czy oznaki upływającego czasu.
Piaskowanie, chociaż kojarzone głównie z urządzeniami wykonanymi z żelaza, stali czy stopów metali, może być wykorzystywane także z innymi materiałami. Wskazać tu możemy powierzchnie wykonane z drewna, plastiku, betonu, cegły. Oczywiście nie w każdym przypadku to piaskowanie będzie polecaną przez nas metodą usuwania zabrudzeń i bardziej skuteczne albo bezpieczne będą inne metody strumieniowo – ścierne (np. sodowanie) lub metody nieinwazyjne (np. czyszczenie suchym lodem), w tym wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, jak czyszczenie laserowe.
Wszystko o piaskowaniu
Piaskowanie bywa często porównywalne do szlifowania i faktycznie są to procesy bardzo podobne. W obu przypadkach prowadzą do nadania powierzchni gładkości, przy czym zwróćmy uwagę, że nierzadko nie będzie to gładkość idealna, czyli piaskowanie na tak zwane lustro. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim celu decydujemy się na usługę piaskowania przemysłowego.
W zależności od użytego ciśnienia strumienia i wykorzystanego ścierniwa możemy uzyskiwać powierzchnię zarówno gładką, jak i tylko lekko zmatowioną. To ostatnie rozwiązanie stosowane jest np. w celu piaskowania przed malowaniem, gdy chcemy tylko usunąć zabrudzenia i odspajające się fragmenty powłoki oraz zmatowić ją.
Dobór odpowiedniej techniki piaskowania zależy więc od tego, jaką klasę czystości, definiowaną przez normę PN-ISO 8501-1, chcemy osiągnąć. Największej staranności wymaga uzyskanie klasy SA 3, natomiast piaskowanie zgrubne wykorzystamy by osiągnąć klasę SA 1. Oczywiście nasi pracownicy, oraz posiadany park maszynowy, umożliwia osiągnięcie każdego z tych stopni czystości, jeśli pozwala na to stan i rodzaj powierzchni.
Jakie ścierniwo do piaskowania? Czym piaskować?
W strumieniowo – ściernych metodach czyszczenia wykorzystuje się różnego rodzaju ścierniwa. Od tradycyjnego piasku przez kulki szklane, metalowe czy nawet organiczne (skorupki orzechów). Ich odpowiedni dobór pozwala na uzyskanie optymalnego efektu i odpowiada za skuteczność oraz czas całego procesu technologicznego. W zależności od wybranej metody i użytego strumienia powietrze/woda (piaskowanie, hydropiaskowanie) można stosować ścierniwa o różnej granulacji i twardości. Granulat do piaskowania dobiera się także biorąc pod uwagę wydajność używanej piaskarki (piaszczarki) oraz efekt, jaki piaskowanie wywiera na powierzchnię.
Dla wymagających powierzchni, rekomendowaną metodą czyszczenia może okazać się czyszczenie laserowe.
Najbardziej uniwersalnym ścierniwem jest piasek kwarcowy, używany do piaskowania na mokro (hydropiaskowania) lub w zamkniętych komorach. Z uwagi na pylenie piaskowanie piaskiem kwarcowym podlega odpowiednim restrykcjom wynikającym z przepisów BHP. Dużo delikatniejszym ścierniwem (o niższej twardości w skali Mohsa) jest soda, którą wykorzystujemy przy czyszczeniu powierzchni przez sodowanie. Na drugim biegunie stoją ścierniwa skrawne, które już w wyraźny sposób wpływają na powierzchnię obrabianego materiału, a użyte nieumiejętnie mogą go zniszczyć (jak np. korund). W zależności więc od tego, czy np. usuwamy grubą warstwę rdzy, piaskujemy felgi czy korzystamy z czyszczenia piaskiem by zmatowić halę fabryczną przed malowaniem, użyjemy innego granulatu do piaskowania. Efekt chropowatości czy nawet skrawny mogą być celowo wybrane, np. przy postarzaniu jakiejś powierzchni. Oczywiście nasi pracownicy dobrze wiedzą, czym piaskować drewno, jakim czyścić skorodowane instalacje przemysłowe i jakie wybrać ścierniwo do piaskowania aluminium.
Zalety i wady usługi piaskowania
Zaletą piaskowania jest bez wątpienia szybkość całego procesu i jego uniwersalność. Może być stosowany na wielu powierzchniach, a im są one większe lub bardziej nieregularne, tym przewaga piaskowania nad szlifowaniem ręcznym czy z użyciem elektronarzędzi jest widoczniejsza. Stąd też wykonujemy usuwanie rdzy piaskiem, czyszczenie piaskiem kostki brukowanej, elewacji domów, ogrodzeń, instalacji przemysłowych.
Wadą, wynikającą z samej istoty procesu technologicznego, jest inwazyjny charakter piasku, stąd nie do każdej powierzchni może być ono stosowane. Piaskowanie drewna, starych murów, powierzchni wykonanych z delikatnych materiałów, nie zawsze będzie przez nas polecane. Nasza firma oferuje szeroki zakres usług, specjaliści pomogą dobrać najlepszą metodę czyszczącą do okoliczności.
Inne metody czyszczenia strumieniowo-ściernego to:
W razie wątpliwości chętnie doradzimy w wyborze optymalnego sposobu czyszczenia dla danej powierzchni. Polecamy też nasz poradnik o tym jaki rodzaj czyszczenia wybrać.
Ile trwa piaskowanie? Ile kosztuje?
Zarówno czas jak i cena piaskowania zależne są od materiału, który ma być czyszczony piaskiem i od efektu, który chcemy osiągnąć. Wpływa to bowiem na rodzaj użytego ścierniwa (i jego koszt) oraz czas samego procesu. Do wyceny musimy też wiedzieć, jaki jest charakter zabrudzeń (korozja, wykwity, farba itd.) oraz powierzchnia, na której mamy wykonać czyszczenie piaskowaniem. Ciekawostką jest, że piaskowanie opatentował Benjamin Chew Tilghman, 18 października 1870 roku w Stanach Zjednoczonych.