Sodowanie

W tej technologii czyściwem jest soda oczyszczona (NaHCO3), bez żadnych innych substancji chemicznych.

W przeciwieństwie do innych ścierniw, soda charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem dla powierzchni,
z tego powodu można nią czyścić na przykład:

– elementy z tworzyw sztucznych i plastiku (np.: matowienie soczewek lamp oświetleniowych),

– konstrukcje drewniane (domy mieszkalne, wiaty),

– konstrukcje aluminiowe.

Warto również zaznaczyć,  że korzystając z tego rodzaju ścierniwa, nie trzeba wykonywać dodatkowych zabezpieczeń otaczających nas elementów zabudowy. W ten sposób unikamy czasochłonnej procedury zabezpieczania i sprzątania (niższe koszty, krótszy czas realizacji).

Soda jest w pełni bezpieczna dla człowieka i środowiska naturalnego.

 

Sodowanie powierzchni

Czyszczenie metodą sodowania to technologia, która powstała w latach 80. ubiegłego wieku w USA. Wtedy to, chcąc oczyścić symbol Stanów Zjednoczonych, czyli Statuę Wolności, poszukiwano szybkiego i bezpiecznego dla powierzchni sposobu. Udało się to właśnie dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej (NaHCO3), a metoda sodowania z powodzeniem stosowana jest po dziś dzień w przemyśle, do czyszczenia, odnawiania, ale też postarzania różnych powierzchni.

Co to jest sodowanie?

Sodowanie jest strumieniowo-ścierną metodą czyszczenia. Jednakże w odróżnieniu od wielu ścierniw, soda jest na tyle przyjazna dla powierzchni, że sodowanie nazywane jest metodą bezinwazyjną. Technologia sodowania polega na wyrzucie z dużą prędkością granulek sody oczyszczonej. Jest to substancja pochodzenia nieorganicznego, ale przyjazna dla środowiska i ulegająca biodegradacji. Nie jest aktywna chemicznie, więc nie wchodzi w reakcję z czyszczoną powierzchnią. Nie jest również toksyczna, więc sodowanie jest procesem bezpiecznym dla pracowników i otoczenia. Stąd zresztą popularność zastosowania sodowania dla przemysłu spożywczego. Z uwagi na małą twardość i gęstość granulek sody, w czasie sodowania wymagana jest wysoka prędkość strumienia, która nadaje granulatowi odpowiednią energię kinetyczną, dzięki której możliwe jest odspojenie zanieczyszczeń z powierzchni.

Czyszczenie metodą sodowania

Sodowanie jest nazywane metodą nieinwazyjną, ponieważ nie ingeruje bezpośrednio w powierzchnię czyszczonego obiektu. Podczas wyrzutu ścierniwa dochodzi do swoistego mikro wybuchu granulek sody, co prowadzi do odspojenia zanieczyszczeń czy zabrudzeń.
Z uwagi na niską twardość materiału ściernego sodowanie może być wykorzystane w wielu okolicznościach, gdy bardziej inwazyjne metody (jak piaskowanie) mogłyby uszkodzić powierzchnię. Czyszczenie przez sodowanie jest stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, do usuwania starych powłok zabezpieczających (jak lakiery) i usuwania efektów korozji (jak rdza, śniedź), do czyszczenia elewacji z farby i graffiti, do usuwania nalotów powstałych w wyniku zabrudzeń środowiskowych (jak smog, glony, porosty). Sodowanie wykorzystywane jest w budownictwie, motoryzacji (nie tylko do sodowania felg), można nim czyścić delikatne formy i elementy precyzyjne. Jest to metoda na tyle bezpieczna, że możliwe jest także sodowanie zabytków, przedmiotów muzealniczych, antyków. Sodowanie wykorzystywane jest podczas renowacji, ale może służyć także do postarzenia powierzchni, np. drewnianych. Za pomocą sodowania można usuwać z powierzchni smary, kleje, ale także zadymienia i okopcenia po pożarach czy zawilgocenie powierzchni po jej zalaniu.

Mobilne sodowanie

Sandshot oferuje usługi sodowania mobilnego, czyli przeprowadzanego na obiekcie bądź w terenie, według wskazań zamawiającego. Nasza ekipa może dojechać w zasadzie w każde miejsce, chociaż świadczymy głównie sodowanie w Krakowie i Małopolsce. Profesjonalny zespół odpowiednio przeszkolonych pracowników może przeprowadzić czyszczenie sodą w pomieszczeniach zamkniętych, otwartych oraz na zewnątrz. Odpowiednio zabezpieczamy miejsce świadczenia usługi, o ile jest to konieczne. Ponieważ soda jest biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska, to sodowanie nie powoduje nadmiernych zanieczyszczeń, pozostałości ścierniwa z czyszczonej powierzchni wystarczy spłukać bieżącą wodą. W przypadku gdy soda pozostaje w szczelinach czy otworach na czyszczonej powierzchni, może być wypłukana strumieniem wody lub wydmuchana sprężonym powietrzem.

Sodowanie – cennik

W Sandshot sodowanie wyceniamy zawsze indywidualnie, w zależności od tego, czy jest prowadzone u nas w firmie, bezpośrednio u klienta, na zewnątrz czy w pomieszczeniu. Cena sodowania zależna jest także od rodzaju materiału oraz jego powierzchni. W celu uzyskania dokładnej wyceny sodowania prosimy o kontakt z naszym działem handlowym pod numerem telefonu 504 769 394.

Piaskowanie, sodowanie – co je różni?

Zasada działania sodowania i piaskowania jest podobna. Jednakże sodowanie jest nieinwazyjne, nie uszkodzi powierzchni, w określonych okolicznościach można przeprowadzić sodowanie aluminium, czyścić plastik, przedmioty delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ścierniwo rozpuszcza się w wodzie, nie zanieczyszcza miejsca w którym stosujemy tę metodę, nie generuje nadmiernego zapylenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©SANDSHOT / LASERSHOT Sp. z o.o. | Polityka prywatności