Firma Sandshot świadczy usługi czyszczenia laserem na terenie całego kraju. Posiadamy sprzęt mobilny pozwalający wykonać czyszczenie w lokalizacji wskazanej przez klienta. Zapraszamy do kontaktu i poznania oferty.
Dlaczego wybrać laserowe czyszczenie powierzchni?
Oferujemy wiele metod usuwania starych powłok czy korozji. Jednak nie każda z nich będzie odpowiednia do tego samego materiału, szczególnie jeśli dotyczy to powierzchni wymagających. Na przykład cienkich, kruchych, gdzie konieczna jest wyjątkowa precyzja i staranność. Problemem może być inwazyjne działanie tradycyjnych metod czyszczenia, czy też warunki, w jakich należy je przeprowadzić.
W takim przypadku idealnym i polecanym rozwiązaniem jest właśnie laserowe czyszczenie powierzchni. Sprawdza się ono w przypadku zabrudzeń, pokrycia powierzchni tlenkami (np. tlenkiem żelaza, czyli rdzą), warstwami poprzednio nałożonych farb czy powłok lakierniczych, tłuszczy, mieszanek gumowych, nagarów powstałych w wyniku procesów przetwarzania.
Na czym polega czyszczenie laserem?
W procesie czyszczenia laserem wykorzystywane jest zjawisko tak zwanej ablacji laserowej. Wiązka lasera jest wysyłana w bardzo krótkich impulsach o wysokiej wartości energetycznej. Ta energia „uderza” w powierzchnię poddawaną czyszczeniu laserem i usuwa ją. W klasycznych metodach czyszczenia zbędny materiał jest odrywany, natomiast używając lasera do czyszczenia doprowadzamy do odparowania nawarstwień i zanieczyszczeń z powierzchni. W wyniku wysokiej energii szczytowej przechodzą one bezpośrednio ze stanu stałego w stan lotny – innymi słowy odparowują w procesie zwanym sublimacją i są odsysane przez odciąg zespolony z laserem.
Jednocześnie energia ta praktycznie nie oddziałuje na samą powierzchnię czyszczonego elementu – nie nagrzewa go ani nie prowadzi do uszkodzeń.
Czyszczenie laserowe odbywa się przy tym w sposób bezkontaktowy, czyli pozwala na usunięcie wyłącznie niepożądanych nawarstwień, bez wpływu na sam czyszczony element. Precyzja lasera do czyszczenia jest nieporównywalna z żadną inną metodą – pozwala na kontrolowanie procesu z dokładnością do mikrometrów. Nie ma więc bardziej bezpiecznej metody czyszczenia (chociaż oczywiście nie w każdym przypadku taka precyzja jest potrzebna i wtedy można z powodzeniem korzystać z naszych pozostałych usług).
Wszechstronność laserów do czyszczenia
Czyszczenie laserowe może być wykorzystywane z bardzo dużą swobodą w przeróżnych branżach. Proces ten usuwa między innymi:
-
- zabrudzenia,
- zatłuszczenia,
- korozję, wżery i tlenki metali,
- przebarwienia,
- farby i lakiery,
- napisy (graffiti),
- naloty, sadze i zadymienia.
Laserów do czyszczenia można używać na wielu różnego rodzaju powierzchniach wykonanych ze stali, żelaza, żeliwa, stopów metali, kamienia, tworzyw sztucznych.
Sprawdź ofertę czyszczenia laserowego dla wymagających miejsc:
Czyszczenie laserowe w przemyśle
Czyszczenie laserowe zabytków i pomników
Automatyczne czyszczenie laserem
Szczególną rolę czyszczenie laserowe odgrywa w przypadku oczyszczania powierzchni starych i zabytkowych, wyjątkowo wrażliwych na wszelkie ingerencje. Można użyć lasera do czyszczenia obrazów, tkanin, pergaminów, malunków naściennych i fresków, ikon, narzędzi i elementów wyposażenia, broni, metali nieżelaznych.
Zwróćmy też uwagę, że proces czyszczenia laserem może być zautomatyzowany, możliwy do bardzo dokładnej kalibracji ramienia robota, a tym samym powtarzalny. Wszystko to wpływa na precyzję oraz tempo procesu czyszczenia, dzięki czemu jest on wydajny i nie generuje wysokich kosztów, mimo zaawansowanej technologii.
Nie jest też problemem wielkość powierzchni, która ma być poddana czyszczeniu przemysłowemu laserem. Sprawdza się on zarówno na pojedynczych elementach, jak i na całych maszynach i wyposażeniu. Dodatkowo nie ma specjalnego znaczenia, czy laser do czyszczenia rdzy (przykładowo) będzie użyty punktowo czy na całej powierzchni. Możliwość płynnej regulacji wiązki jest tu wielkim atutem. Oczywiście nie jedynym.
Czyszczenie przemysłowe laserem – zalety
Podsumujmy więc zalety czyszczenia laserem:
- brak ingerencji w strukturę czyszczonej powierzchni,
- precyzja, pozwalająca kierować impulsy energetyczne lasera dokładnie w te miejsca, które mają zostać oczyszczone,
- możliwość stosowania punktowego, na wybranych miejscach, lub czyszczenia całych powierzchni,
- możliwość używania do przeróżnego rodzaju materiałów, maszyn, urządzeń,
- możliwość stosowania lasera do czyszczenia przemysłowego na halach, w zakładach, na otwartej powierzchni, w pomieszczeniach zamkniętych,
- krótki czas czyszczenia i wysoka efektywność i dokładność procesu,
- powtarzalny proces czyszczenia laserem,
- brak zużycia innych materiałów czyszczących (ściernych, chemicznych),
- brak odpadów wtórnych,
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- niski koszt czyszczenia laserem w porównaniu do osiąganych rezultatów.