Jaki rodzaj czyszczenia wybrać?

Czyszczenie powierzchni niejedno ma imię. Dobór metody różnić się będzie w zależności od tego, na jakim materiale pracujemy, jakiego rodzaju zanieczyszczenia, zabrudzenia czy efekty korozji chcemy usunąć, czy pracujemy na zewnątrz, w pomieszczeniach zamkniętych czy w na miejscu u nas. Inaczej przebiega czyszczenie zgrubne, a inaczej postępujemy, by uzyskać powierzchnię czystą wręcz idealnie. Albo przynajmniej tak bliską ideału, jak to tylko możliwe. Jakie metody czyszczenia świadczymy w Sandshot?

 

Czyszczenie strumieniowo – ścierne

We wszystkich metodach strumieniowo – ściernych mamy pewne cechy wspólne. Mianowicie używamy do niego ścierniwa różnego rodzaju, które jest podawane na czyszczoną powierzchnię za pomocą „strumienia” – czyli z wykorzystaniem ciśnienia powietrza lub wody.

 

Najbardziej znane jest piaskowanie, który to proces ponad 150 lat temu został opatentowany w Stanach Zjednoczonych. Jest ono na tyle rozpoznawalne, że w języku potocznym funkcjonują nawet takie pojęcia, jak piaskowanie suchym lodem czy piaskowanie śrutem, chociaż są to inne metody. Różnią się przede wszystkim używanym ścierniwem.

W piaskowaniu przemysłowym najczęściej używamy piasku kwarcowego. Może mieć on różną granulację. Jeśli piaskujemy drobne elementy czy zabytkowe powierzchnie murów, to wybieramy ziarno o średnicy 0,1 do 0,5 milimetra. Jednak już w przypadku stali, żelaza czy do piaskowania hal fabrycznych posłużymy się ziarnem dużo grubszym, mającym od 1 do 3 mm średnicy.

 

Inną metodą strumieniowo – ścierną jest sodowanie, czasem zwane też (niepoprawnie) piaskowaniem sodą. Jak sama nazwa wskazuje, do tego procesu używana jest soda oczyszczona (NaHCO3) – prosimy nie mylić jej z sodą kaustyczną, która jest innym związkiem chemicznym, zresztą żrącym. To ścierniwo jest o tyle ciekawe, że jest przyjazne dla środowiska.

Rozkłada się w nim, można je zmyć za pomocą wody, nie wymaga też takiego zabezpieczenia sąsiadujących powierzchni i obiektów, jak piaskowanie, które powoduje duże zapylenie. Sodowanie jest nazywane metodą bezinwazyjną, ponieważ jest bardzo bezpieczne dla czyszczonej powierzchni. Sprawdza się nawet w przypadku delikatnych materiałów, jak tworzywa sztuczne, aluminium czy drewno.

 

Podobnie delikatne podejście do czyszczonej powierzchni charakteryzuje szkiełkowanie. Tu zresztą również wykorzystywana jest w pewien sposób soda – a dokładniej rzecz biorąc szkło sodowe. To bardzo drobny granulat szklany, którego średnica wynosi od 0,1 do 1,4 mm. Szkiełkowanie bardzo dobrze sprawdza się przy powierzchniach delikatnych, na przykład metalach kolorowych czy aluminium.

 

Na takich powierzchniach – ale nie tylko na nich – sprawdzoną metodą jest też czyszczenie suchym lodem. Ten sposób odróżnia się od pozostałych, ponieważ suchy lód jest ścierniwem dość nietypowym. To ściśnięty pod ciśnieniem dwutlenek węgla, którego granulki są bardzo zimne – ich temperatura to minus 78,9 stopnia Celsjusza. Po wyrzuceniu go za pomocą dyszy na czyszczoną powierzchnię oddaje jej swoją energię i temperaturę.

Wywołuje przez to szok termiczny, nawarstwienia na powierzchni są błyskawicznie schładzane, pękają i kruszą się. Ale to nie wszystko – suchy lód sublimuje, czyli ponownie zmienia się w stan gazowy. Dwutlenek węgla rozchodzi się po powierzchni, generując falę uderzeniową, która dosłownie zmiana do reszty zabrudzenia z powierzchni. Dodajmy, że czyszczenie suchym lodem jest wyjątkowe również z tego powodu, że można go używać do urządzeń pod napięciem.

 

Na drugim biegunie jeśli chodzi o „subtelność” podejścia do czyszczonej powierzchni, znajduje się śrutowanie, popularnie często nazywane piaskowaniem śrutem. W tym przypadku za ścierniwo służy śrut staliwny. Staliwo zaś to stop żelaza z węglem, w różnych proporcjach, więc i śrut może być nisko- lub wysokowęglowy, zazwyczaj kulisty (delikatniejszy dla powierzchni) lub łamany (bardziej agresywny). Śrut wykorzystujemy w tzw. obiegu zamkniętym, w komorach, ścierniwo nie jest więc tracone. Możemy używać go wielokrotnie, głównie do usuwania z powierzchni metalowych zgorzeliny, rdzy czy starych powłok.

 

Czyszczenie za pomocą lasera

Ścierniwa sprawdzają się w wielu sytuacjach, ale pełnię możliwości nowoczesnych technologii pokazuje dopiero czyszczenie laserowe. To stosunkowo nowa gałąź, ale już doceniona przez klientów, ze względu na swoje możliwości. Zagłębiamy się w ten temat bardzo intensywnie, nie tylko oferując samą usługę, ale i pracując nad zrobotyzowanymi stanowiskami do czyszczenia laserowego.

Jak ono przebiega? Wiązka lasera wysyłana jest w impulsach na czyszczoną powierzchnię, a jej energia powoduje, że pokrywające ją niepożądane zanieczyszczenia, zabrudzenia czy korozja po prostu wyparowują. Sterowanie pracą laserów czyszczących wymaga więc dużej precyzji i odpowiedniego doboru jego mocy. Jesteśmy jednak w stanie usuwać laserem nawet warstwy, których grubość liczona jest w mikrometrach.

 

Zaczęliśmy od piasku, kończymy na laserze. W każdym przypadku oferując do waszej dyspozycji świetnie przeszkolony i doświadczony personel i usługę najwyższej jakości.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©SANDSHOT / LASERSHOT Sp. z o.o. | Polityka prywatności